MSC Europe & Africa

Capt. Eric L. Conzen, USN

Commodore, Military Sealift Command Europe and Africa

Captain Eric Laurence Conzen is a native of Redondo Beach, California and attended the United States Naval Academy, graduating with a degree in Political Science in May 1993. He selected to be a Surface Warfare Officer and immediately, upon commissioning, attended the Surface Warfare Officer's School in Newport Rhode Island.

Captain Conzen is slated to be the next Commander, Task Force Six Three in Naples, Italy where he will be dual hatted as the Logistics Force Commander for U.S. Sixth Fleet and Commander, Military Sea Lift Command Europe/Africa.

From June to November 2016 he served as the Deputy Commander, Naval Amphibious Force, Middle East (TF 51/5) comprised of the Naval Integrated staff of Commander, Task Force Five One and the Command Element, 5th Marine Expeditionary Brigade.

From December 2015 to June 2016 he served as Chief of Staff to Commander, Task Force Five One.

(CTF 51) and the Joint Combined Planning Cell (JCPC) providing sound advice to the Commander and running day-to-day staff operations for a forward deployed staff made up entirely of IA/GSAs and reservists, responsible for Fifth Fleet Amphibious Ready Groups, Marine Expeditionary Units, the Afloat Forward Staging Base (Interim), the Expeditionary Fast Transport (former JHSV), the Fleet Anti-Terrorism Security Team and the Expeditionary Resuscitative Surgical System.

From April 2014 to November 2015 he served as the Current Operations Officer and Amphibious Warfare Subject Matter Expert at Carrier Strike Group Four (CSG 4) where he lead the advanced training and certification process for two deploying Amphibious Ready Groups. Additionally, he spearheaded the stand-up of CSG-4's Maritime Operations Center, allowing the Officer in Tactical Command to control large scale exercises from ashore.

From April 2012 to April 2014 he served as the Operations Officer for Commander, Navy Region Europe, Africa and Southwest Asia (CNREURAFSWA), responsible for the Fire and Emergency Services, Port Operations, Airfield Operations, Security and Law Enforcement, Occupational Safety and Emergency Management programs at 7 installations, in 5 countries, on 3 continents.

From October 2009 to April 2012 served as Executive Officer and fleeted up to Commanding Officer in USS Whidbey Island (LSD 41). In Command, he led his crew on a 10.5-month deployment, the longest Navy deployment in 40 years, as WHIDBEY ISLAND surged with the BATAAN ARG/22 MEU team in support of Operations Odyssey Dawn & Unified Protector and follow on operations in Sixth and Fifth Fleets.

From September 2007 to April 2009 he served on the Staff of the Chief of Naval Operations, in the Assessment Division (OPNAV N81), as the Analysis Resource Management Branch Head. At N81, he managed the funding for Navy's Analytic Agenda, oversaw the creation of the study portfolio for the Center for Naval Analyses and was the Officer Community manager for the over 500 Navy Operations Analysts.

From February 2006 to September 2007 he served as Executive Officer and Decommissioning Commanding Officer in USS Shreveport (LPD 12) where he deployed as a part of the Bataan ARG/26MEU to Sixth and Fifth Fleets. Captain Conzen was Shreveport's final Commanding Officer where he reverently readied her for inactivation after over 35 years of service.

From October 2003 to October 2005 he served as the Amphibious/ Maritime Strike (TLAM) Officer at the Combined/Joint Operations Directorate (C/J-3) at Striking and Support Forces, NATO in Naples, Italy where he was a critical watchstander during SFN's certification as a NATO High Readiness Force-Maritime (HRF-M) headquarters.

From February 2002 to September 2003 he served as Operations Officer in USS La Salle (AGF 3) the SIXTH Fleet Flag Ship. While aboard LA SALLE, he was instrumental in preparing La Salle to be used as an Afloat Forward Staging Base in support of Leadership Interdiction Operations in the aftermath of the September 11th, 2001 attacks.

From July 2000 to December 2001 he served as Operations Officer USS Pearl Harbor (LSD 52).

From January 1998 to December 2009 he attended the Naval Postgraduate School where he earned a Master's Degree in Operations Research. His thesis questioned the causal relationship between use of fully funded graduate education benefits and officer retention.

From June 1996 to December 1997 he served as Navigator in USS Denver (LPD 9).

From April 1994 to June 1996 he served as Anti-Submarine Warfare Officer in USS Valley Forge (CG 50) where he deployed to the Eastern Pacific Ocean and Caribbean Sea as a part of the Joint/Inter-Agency Task Force against illegal drug trafficking.

Captain Conzen's awards include the Legion of Merit, the Meritorious Service Medal (five awards), the Joint Services Commendation Medal, the Navy Commendation medal (four awards), the Navy Achievement medal, and various campaign and unit awards.